Мектепке дейінгі жас — Бұл баланың ауызекі тілді белсенді меңгеру, сөйлеудің барлық жақтарын-фонетикалық, лексикалық, грамматикалық қалыптастыру және дамыту кезеңі. Бұл жаста балалардың қарым-қатынас шеңбері кеңейеді, бұл баладан қарым-қатынас құралдарын толық игеруді талап етеді, олардың негізгісі сөйлеу болып табылады. Әр түрлі қарым-қатынас процесінде бала айналасындағы табиғи, объективті, әлеуметтік әлемді өзінің тұтастығы мен алуан түрлілігімен біледі, өзінің ішкі әлемін қалыптастырады және ашады, қоғамның рухани және материалдық құндылықтарын түсінеді, оның мәдени нормалары мен дәстүрлерімен танысады.
"Дарын" мектепалды даярлық тобында " Отбасынан қымбат не болуы мүмкін?" тіл дамыту ұйымдастырылған оқу қызметі өтті.
Сабақтың мақсаты: балаларды құрдастарымен ойын және сөйлеу қарым-қатынасына қатысуға ынталандыру.
Сабақ барысында жеке тұлғаға бағытталған қызмет моделі қолданылды. Проблемалық-іздестіру сипатындағы мәселелер басым болды. Балаларды белсендіру үшін келесі әдістер қолданылды:
1. Ауызша (әңгіме, сұрақ-жауап) .
2. Көрнекі-демонстрациялық (отбасы бейнесі бар фотосуреттер мен суреттер, сюжетті құрастыруға арналған тірек суреттер-схемалар, "Сөздер отбасы" ойынына суреттер жиынтығы, "көкөністер - жемістер" картотекасы) .
3. Ойын ("Менің достарым" ТРИЗ коммуникативті ойындары, проблемалық жағдайларды шешу," Жұмбақтарды тап", " Дүкеннен не сатып алдыңыз?») .
Сабақта мектеп жасына дейінгі балалар сөздегі дыбыстың орнын анықтай алды, берілген дыбысқа сөздерді атады және мнемотаблицаны қолдана отырып, отбасы туралы айтуды үйренді. Сабақтың соңғы бөлімінде "Сұхбат" ойыны арқылы балалар өз отбасыларына тілектерін білдірді.